تلگرام

آزمایشگاه ژنتیک در شیراز

آخرین اخبار و رویدادها

اپی ژنتیک و چگونگی تنظیم بیان ژن

اپی ژنتیک و چگونگی تنظیم بیان ژن

اپى‌ژنتیک نظریه اى در زمینه توارث است که مى‌گوید ژن داراى «حافظه‌اى» براى یک واقعه است. ممکن است دو نسل در معرض واقعه یا رخدادى قرار بگیرند و این رخداد در ژن‌هاى آن نسل نشان گذارى شوند و این تاثیرات براى ۴ یا ۵ نسل بعد یا بیشتر ادامه یابد. اپی‌ژنتیک شاخه کاملى از ژنتیک با مفاهیمى گسترده است که اغلب ما کمتر درباره آنها شنید‌ه‌ایم. قصد داریم تا یک توصیف کلی و مقاله در مورد اپی ژنتیک و چگونگی تنظیم بیان ژن رو در چندین بخش برای شما ارائه کنیم بر اساس مقاله ی مروری از **علی ملکی، زينب كاوياني، مجيد فرش دوستي حق، مهرداد نوروزي نيا، سعيد كاوياني،کامران منصوری**

ادامه مطلب
دستکشی برای تشخیص تومور

دستکشی برای تشخیص تومور

پژوهشگران ژاپنی با استفاده از نانوالیاف، گرافن و نانولوله‌کربنی موفق به ساخت ماده‌ای شدند که با استفاده از آن می‌توان دستکشی برای جراحی تولید کرد. این دستکش در واقع یک حسگر بوده که می‌توان از آن برای شناسایی تومور استفاده کرد.

ادامه مطلب
سندرم_بلفاروفیموزیس پتوزیس اپی کانتوس اینورسوس

سندرم_بلفاروفیموزیس پتوزیس اپی کانتوس اینورسوس

📜بیماری بلفاروفیموزیس برای اولین بار در سال 1889 توصیف شد که صفت فنوتیپی بارز این بیماری دیسپلازی پلک می باشد و بیش از 200 خانواده تا کنون گزارش شده است. برای این بیماری دو تیپ پیشنهاد شده است که تیپ اول ایجاد نازایی در زنان و تیپ دوم باعث نازایی نمی گردد. شیوع بیماری یک در 50000 نفر مبتلا اعلام شده است.

ادامه مطلب
پروژه ی قفل DNA برای اولین بار در ایران

پروژه ی قفل DNA برای اولین بار در ایران

مدیر سایت💈محققان دانشگاه مازندران برای نخستین بار در کشور موفق به اجرای پروژه قفل ژن شدند که با استفاده از نتایج آن می‌توان نواحی ژن آسیب‌رسان در بیماری‌ها را مشخص کرد. 💈به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر اباصلت حسین‌زاده کلاگر، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در این مورد گفت: این پروژه برای اولین بار در ایران، توسط سعیده قضایی، دانشجوی دکتری زیست‌شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه مازندران صورت گرفته است.

ادامه مطلب
مهندسی ژنتیک:  واقعی‌ترین بافت ریه در آزمایشگاه تولید شد.

مهندسی ژنتیک: واقعی‌ترین بافت ریه در آزمایشگاه تولید شد.

🚸دانشمندان دانشگاه رایس و دانشمندان علوم زیستی نانو سه بعدی با استفاده از سیستم شناوری مغناطیسی واقعگرایانه‌ترین بافت ریه‌ای که تاکنون در یک آزمایشگاه تولید شده را پرورش داده‌اند. به گزارش مهر، این تحقیق بخشی از یک مسیر بین‌المللی در مهندسی زیست پزشکی برای ایجاد تکنیک‌های آزمایشی برای پرورش بافت‌هایی که شبیه اجزا داخل بدن انسان است. ✅در این تحقیق جدید، محققان چهار نوع سلول را برای تولید بافت از دیواره نایژک در اعماق ریه استفاده کرده‌اند.

ادامه مطلب
کشف ژنی که ابتلا به آلزایمر را تا 17 سال عقب می‌اندازد

کشف ژنی که ابتلا به آلزایمر را تا 17 سال عقب می‌اندازد

تیمی از دانشمندان استرالیایی، کلمبیایی، آمریکایی و آلمانی با بررسی جمعیت کلمبیایی‌هایی که بطور ژنتیکی مستعد ابتلای زودهنگام به آلزایمر هستند، توانستند ژنی را کشف کنند که شروع این بیماری را تا 17 سال به تاخیر می‌اندازد.

ادامه مطلب
حذف ژن سرطان سینه و تخمدان قبل از تولد

حذف ژن سرطان سینه و تخمدان قبل از تولد

با تلاش محققان انگليسي:نخستين كودك بدون ژن سرطان سينه متولد شد.کهکشان دانش: نخستين كودكي كه ژن سرطان سينه را ندارد در انگليس به دنيا آمد.محققان دانشگاه كالج لندن كودكي را به دنيا آوردند كه ژن سرطان سينه ندارد، اين پزشكان اعلام كردند كه هم اكنون وضعيت جسماني اين مادر و دختر خوب است. محققان بر روي ژن جنين اين كودك اصلاحاتي ايجاد كردند كه اين نوزاد هم اكنون ژن «BRCA1» كه 80 درصد احتمال ابتلا به سرطان سينه را افزايش مي‌دهد، را ندارد. پائول سرهال از دانشگاه كالج لندن گفت: اين دختر كوچك در دوران بزرگسالي و دوران بلوغ خود به بيماري‌هاي سرطان سينه و سرطان تخمدان مبتلا نخواهد شد. وي ادامه داد: والدين اين نوزاد بايد خيالشان راحت باشد كه نوزادشان به اين بيماري‌ها مبتلا نخواهد شد و اين خبر خوشي براي آن‌هاست.

ادامه مطلب
ما را زیر چتر بیماران خاص ببرید!

ما را زیر چتر بیماران خاص ببرید!

محمود مدنی جوان 26 ساله در هرمزگان از سن 5 سالگی متوجه درد مفاصل و تراکم استخوان شده و تا سن 10 سالگی با این مشکلات دست و پنجه نرم کرده است و با وجود مراجعه‌های فراوان به پزشک نتوانسته راه‌حلی برای آن بیابد.دکتر حامد رضا گودرزی متخصص ژنتیک درخصوص بیماری موکوپلی ساکاریدوز می‌گوید: این بیماری، یک بیماری ژنتیکی نادر است که معمولا در اثر ازدواج‌های فامیلی اتفاق می‌افتد ولی آقای مدنی به صورت مادر زادی به این بیماری مبتلا شده‌اند. معمولا جهش ژن‌ها موجب بروز این بیماری در فرد می‌گردد‌. موکوپلی ساکاریدوز یک بیماری پیش رونده و کشنده است.

ادامه مطلب

"تصحیح جهش بیماری سیستیک فیبروزیس به کمک دستکاری ژنی"

سیستیک فیبروزیس یک بیماری وراثتی تهدید کننده‌ی زندگی است که موجب آسیب شش‌ها و سیستم گوارش می‌شود. این بیماری به طور عمده بوسیله‌ی یک جهش به نام F508del در ژن بیماری سیستیک فیبروزیس اتفاق می‌افتد. این بیماری درمانی ندارد، و پروسه درمان فقط شامل مدیریت علائم بیماری است. تلاش‌های قبلی در درمان این بیماری از طریق ژن درمانی با شکست روبرو شده بود.

ادامه مطلب
مشاوره ژنتیک در سرطان

مشاوره ژنتیک در سرطان

برخی از انواع سرطان ها در بین خانواد ه ها ارثی هستند یا به عبارت دیگر ازنسلی به نسل دیگر قابل انتقال می باشند. در صورتی که شما در سن جوانی مبتلا به سرطان شده اید، دو یا چند سرطان مختلف دارید، یک و یا چندین نفر از اعضای خانواده تان مبتلا به سرطان هستندو یابه یک سرطان بسیار کمیاب مبتلا می باشید، باید به مشاور ژنتیک مجرب در این زمینه مراجعه نمایید.

ادامه مطلب
مشاوره ژنتیک پیش از تولد

مشاوره ژنتیک پیش از تولد

مشاوره ژنتیک پیش از تولد به دو زیرشاخه مشاوره ژنتیک پیش از بارداری و حین بارداری تقسیم می شود و به افراد، زوج ها، یا خانواده هایی مشاوره داده می شود که شانس آنها برای داشتن نوزادی با نقص ژنتیکی یا مادرزادی بالا است. از این رو افرادی که هم اکنون باردار هستند یا در آینده قصد بارداری دارند می توانند با مراجعه به افراد متخصص در زمینه مشاوره پیش از تولد، اطلاعات مفیدی راجع به وضعیت موجود، خطرات احتمالی، تست هایی از قبیل آزمایش های غربالگری قبل از تولد و همچنین روش های کمک بارداری مانند اهدا تخمک و اسپرم کسب نمایند. در صورتی که مشخص شود فرد باردار دارای جنینی با نقص مادرزادی یا ژنتیکی است به مشاور یا متخصص ژنتیک ارجاع داده خواهد شد.

ادامه مطلب
مشاوره ژنتیک قبل  از ازدواج

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

شاید مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج را بتوان شایعترین دلیل ارجاع به کلینیک های مشاوره ژنتیک در کشور دانست و مطالعات اخیر این موضوع را به اثبات رسانده است.

ادامه مطلب
هزینه ها ی آزمایش ژنتیک

هزینه ها ی آزمایش ژنتیک

آزمایش های ژنتیک انواع گوناگون دارند. و بنابراین هزینه انجام نیز متفاوت است. به طور کلی این ازمایشات از چند ده هزارتومان و حتی تا چندین میلیون تومان متفاوند

ادامه مطلب
آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایش ژنتیک چیست؟

هر گونه آزمایش پزشکی که به منظور بررسی وضعیت فرد از نظر ابتلا یا احتمال ابتلا و یا ناقل بودن او از نظر بیماری ها و حالات ژنتیکی و وراثتی صورت گیرد آزمایش ژنتیکی نام دارد. این آزمایشات بر روی نمونه های مختلفی ممکن است انجام گیرند. برخی بر روی نمونه خون ، برخی بر روی نمونه بافت و برخی بر روی نمونه های ملیع امنیوتیک و یا پرزهای جفتی جنین و کلا هر سلول هسته دار در بدن فرد زنده یا غیر زنده و جنین و… انجام می شود.

ادامه مطلب
مشاوره های ژنتیک را در عدم ابتلا به سرطان ها جدی بگیرید

مشاوره های ژنتیک را در عدم ابتلا به سرطان ها جدی بگیرید

هر بیماری ژنتیکی ارثی نیست و هر بیماری مادرزادی لزوما ژنتیکی نیست.متاسفانه زوج های جوان زمانی برای مشاوره ژنتیکی مراجعه می کنند که همه قول و قرارایشان را گذاشته اند!سرطان ها جزء بیماری های ژنتیکی محسوب می شوند.سرطان هایی که به صورت ارثی هستند را می توان با یافتن ژن معیوب درمان و از ابتلای دیگر اعضای خانواده به آن جلوگیری نمود.

ادامه مطلب
ژن درمانی

ژن درمانی

از زمان تاييد (( DNA )) به عنوان ماده ژنتيكي دراوايل دهه 1950 محققان در اين فكر بوده اند. كه آياميتوان با ايجاد تغييراتي در آن به جنگ بيماريها رفت.اكنون پس از گذشت حدود پنج دهه به نظر مي رسد كه اين هدف در دسترس دانشمندان قرار گرفته است...

ادامه مطلب
جهش در ژن DNMT3A در بیماران لوسمی با اختلال رشد بیش از حد ارتباط دارد

جهش در ژن DNMT3A در بیماران لوسمی با اختلال رشد بیش از حد ارتباط دارد

پژوهشگران علوم پزشکی در موسسه تحقیقات سرطان در کشور انگلیس می گویند نتایج تحقیقات جدید آنان نشان می دهد که جهش ژن مرتبط با سرطان خون با یک بیماری تازه کشف شده که رشد و پرورش فکری کودک را تحت تاثیر قرار می دهد ارتباط دارد.

ادامه مطلب
معرفی کتاب

معرفی کتاب

مشاوره ژنتیک به زبانی ساده (هر آنچه همه باید درباره مشاوره ژنتیک بدانند) نویسندگان: دکتر حامد رضا گودرزی دکتر محمد مرزوقی کریم دلیری

ادامه مطلب
توالی یابی کامل اگزوم یا Whole Exome Sequencing

توالی یابی کامل اگزوم یا Whole Exome Sequencing

تکنینک فوق العاده پیچیده ای که جدیدآ برای بررسی تغییرات DNA بیماران ابداع شده است و شامل آنالیز همزمان اگزون ها یا نواحی کدکننده هزاران ژن می باشد که توسط تکنینک های سکانس Next-Generation صورت میگیرد.

ادامه مطلب
شما باید قبل از ازدواج آزمایش ژنتیک انجام بدهید؟

شما باید قبل از ازدواج آزمایش ژنتیک انجام بدهید؟

همه مجردها می دانند که قبل از ازدواج باید آزمایش خون داد! اما اینکه چه آزمایشی و برای چه را اکثرا نمی دانند و این باعث می شود استرس شان دوچندان شود، چون می ترسند حالا که عاشق شده اند مبادا دکتر، ازدواج آنها با شخص موردعلاقه شان را منع کند! همه مجردها می دانند که قبل از ازدواج باید آزمایش خون داد!

ادامه مطلب

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر گودرزی افتخار دارد که با انجام آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی با دستگاههای مدرن و با استفاده از مواد و وسایلی که در سطح استانداردهای بین المللی قراردارند،توسط کادری مجرب همه روزه بجز ایام تعطیل از ساعت 8 صبح الی 19 در خدمت شما همشهریان گرامی باشد.

توجه: در ایام کرونا ساعت کاری از ساعت 8 الی 17 می باشد.

آزمایشگاه ژنتیک شیراز،مشاوره ژنتیک شیراز،آزمایشگاه ژنومیک شیراز

 

آدرس ارتباطی

    آدرس : شیراز  میدان دانشجو ساختمان ارم جنب داروخانه امین علی

    تلفکس : 07136463000 - 07132293969

    اینستاگرام:  dr_goodarzi_lab