تلگرام

آزمایشگاه ژنتیک در شیراز

🔹🔸ترمیم DNA آسیب دیده از خورشید با آنزیم🔸🔹

🔹🔸ترمیم DNA آسیب دیده از خورشید با آنزیم🔸🔹

📚 گروهی از دانشمندان آمریکایی برای اولین بار آنزیمی کلیدی را کشف کردند که قادر است آسیب‌های وارده به DNA به سبب پرتوهای ماوراء بنفش خورشید را ترمیم کند.

پژوهشگران دانشگاه دولتی اوهایو با تزریق یک الکترون و یک پروتون مجزا به یک زنجیره DNA آسیب دیده موفق شدند رفتار آنزیمی به نام "فوتولیاز" را به صورت زنده مشاهده کنند.

این دو ذره زیر اتمی در طول چند میلیاردیم ثانیه DNA آسیب دیده را ترمیم کردند. 

📄 نتایج این تحقیقات که در مجله علمی "نیچر" منتشر شده است در آینده می‌تواند راهی به سوی پیشگیری از سرطان پوست ارائه دهد.

🔬این محققان در این خصوص توضیح دادند: "ساده به نظر می‌رسد اما این دو ذره اتمی در این فرایند ترمیم، یکسری از واکنش‌های شیمیایی بسیار پیچیده را آغاز می‌کنند. تمام این فرایند به سرعت رخ می‌دهد."

این محققان یک DNA را در لابراتوار سنتز کردند و سپس آن را در معرض نور ماوراء بنفش قرار دادند و آسیب‌هایی ایجاد کردند. سپس به این زنجیره مقداری از آنزیم فوتولیاز را تزریق کردند و با استفاده از پالس‌های نور فوق سریع از یک سری از توانایی‌های لحظه‌ای این فرایند عکسبرداری کردند و نشان دادند که این آنزیم چگونه در سطح اتمی DNA را ترمیم می‌کند.

☘🐬این آنزیم در تمام گیاهان و بسیاری از جانوران وجود دارد. تنها پستانداران دارای این آنزیم نیستند. انسان دارای آنزیم‌های مشابهی است که می‌توانند بدن را در برابر آسیب‌های وارده از پرتوهای خورشیدی محافظت کنند اما میزان اثربخشی آنها بسیار پایین‌تر از این آنزیم است.

📍این دانشمندان امیدوارند در آینده از این آنزیم در ساخت کرم‌های ضدآفتاب معمولی استفاده شود

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر گودرزی افتخار دارد که با انجام آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی با دستگاههای مدرن و با استفاده از مواد و وسایلی که در سطح استانداردهای بین المللی قراردارند،توسط کادری مجرب همه روزه بجز ایام تعطیل از ساعت 8 صبح الی 19 در خدمت شما همشهریان گرامی باشد.

توجه: در ایام کرونا ساعت کاری از ساعت 8 الی 17 می باشد.

آزمایشگاه ژنتیک شیراز،مشاوره ژنتیک شیراز،آزمایشگاه ژنومیک شیراز

 

آدرس ارتباطی

    آدرس : شیراز  میدان دانشجو ساختمان ارم جنب داروخانه امین علی

    تلفکس : 07136463000 - 07132293969

    اینستاگرام:  dr_goodarzi_lab